Metelka Competition  

MEZINÁRODNÍ HOUSLAŘSKÁ SOUTEŽ
PRAHA, 31. května - 3. června, 2017

Placeholder image

SPOLEČNOST VĚNCESLAVA METELKY o.s.

Náchod, hotel Beránek Od roku 1997 pořádá Společnost Věnceslava Metelky o.s. neanonymní mezinárodní houslařskou soutěž, jejímž zakladatelem je mistr houslař Jaromír Joo. Až do roku 2012 se odehrávala ve východočeském Náchodě, kde působil zakladatel Krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka (1807-1867). Ačkoli se v Náchodě podařilo uspořádat 4 velmi úspěšné ročníky, ty další se budou z organizačních důvodů konat v Praze.

Řezba hlavy 2012 Tato neanonymní soutěž byla od počátku nekonvenční. Její vyjímečnost spočívá i v tom, že porota hodnotí nejen nový nástroj, ale houslaři musí také během jediného dne vyřezat na místě houslovou hlavici. Od 4. ročníku (2012) se soutěžící aktivně účastní bodování spolu se členy poroty a tím přebírají spoluzodpovědnost za výsledky. Proces důkladného prostudování všech soutěžních nástrojů a jejich hodnocení považujeme totiž za mimořádně přínosný. Odborná porota se tedy navíc stává mentorem a průvodcem hodnotících účastníků. Příležitost dostává i veřejnost, která uděluje cenu publika.

Účastníci musí být na soutěži osobně přítomni. Odměnou je však možnost setkání s kolegy z celého světa, možnost společně pracovat, konfrontovat svou práci, diskutovat po každém kole soutěže s porotci i mezi sebou, což je pro formování mladých houslařů zcela zásadní. To vše vytváří neopakovatelnou atmosféru, kterou doplňují koncerty, přednášky, výstava vzácných nástrojů, či neformální večery.

Z organizačních důvodů je počet účastníků omezen na 40. (prvních 40 přihlášených)!!!

Partneři
Lark

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.Kruh umělců houslařů AHUV Národní muzeum HAMU SIVEK hotels FlameMaple Atelier Pilař, HK Houslařský atelier Vávra František Kůs Houslařský atelier Jan Sokol Atelier Bursík Jan Špidlen PRK Partners Prague Boats


Mediální partneři
Rozhledy Housle.cz